Güncel Ulaşım

Türkiye'nin Ticari Ulaşım Araçları ile İlgili Haber ve Fotoğraf Arşivi
Zaman: 29 Mar 2024 08:16

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni baÅŸlık gönder BaÅŸlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj BaÅŸlığı: Karsan (Åžehiriçi)
MesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2013 13:08 
Site Yöneticisi

Karsan'ın şehiriçi ulaşımda kullanılan modelleri ile alakalı bilgi ve yorumlarımızı bu başlık altında paylaşalım.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Mesaj BaÅŸlığı: Re: Karsan (Åžehiriçi)
MesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2013 13:20 
Site Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Karsan 1966 yılında minibüs üretmek amacıyla kurulmuştur. 1981 yılında ise Peugeot ile anlaşarak J9 modelini üretmeye başladı. J9 serisi ile başarı yakalayan Karsan, 2010 yılında ise Bredamenarinibus ile anlaşarak Vivacity ve Avancity modellerini üretmeye başlamıştır. Aynı yıl içerisinde J10 modelini de üretmeye başlamıştır. J10 hatlı minibüs modeli özellikle İstanbul genelinde zaman içinde yaygınlaşmıştır. 2012 yılında ise İETT ile anlaşma sağlayan Karsan Bredamenarinibus Avancity (CNG) ve Avancity S modelleri İstanbul'da çalışmaya başlamıştır. Son olarak ise 2013 yılında Jest minibüs modelini çıkartan Karsan, Türkiye genelinde bu modelle başarıya ulaşmıştır.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2013 13:34 
Site Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Jest modeli satışlarında Otokar'ın M-2010 modelini geçmiştir.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 16 Eki 2013 13:42 
Site Yöneticisi

Benim şahsi fikrim Karsan esas başarıyı J10,Jest ve Bredamenarinibus ile anlaşarak Vivacity ve Avancity modellerini üretmesiyle başlamıştır.Neden diye soracak olursanız 2006 yılına kadar Peugeot markasının da ortaklığında üretilen J9 minibüslerinin ben Karsan markasının ismini zedelediğini düşünüyorum.Örneğin J9 minibüslerde 2003 modele kadar ön kapılar çıkıntılı vaziyette dururken 2003 modelden sonra düzeltilmiş,2003 modelde Mercedes Benz şanzumanı kullanılmış,2005 modelde ve sonrasında 2.8 lt lik Isuzu motoru kullanılmaya başlanmış,2006 ve üstü modellerde havalı kapı kullanılmaya başlanmış ve tavan yüksekliği daha da arttırılmıştır.Kaldı ki o yıllarda Otokar 80S5.5 modelinde bile havalı kapı mevcuttur.Karsan Jest' in bile ilginç tasarımını beğenmeyenlerin Karsan' ın yapacağı bu kadar olur demesinin altında yatan sebep bu J9 minibüsleridir.Fiyat olarak makul olan ancak sürekli arıza vererek sanayinin yolunu tutan j9 minibüslerden Afyonkarahisar esnafı ucuz olması yakıt sarfiyatı nedeniyle büyük paralar kazanmıştır.Özetleyecek olursak Karsan çağa uyum sağlayarak kendini yenilemiş J9 minibüsler yüzünden zedelenen kötü imajını yavaş yavaş silmeye başlamıştır.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 05 Haz 2014 20:47 
Site Yöneticisi

Karsan,Jest modeli ile şuanda İstanbul başta olmak üzere,Türkiye genelinde azımsanmayacak satış rakamlarına ulaşmıştır.Bireysel şahıslar dışında,belediyelerin de ilgisini çeken araç haline gelmiştir.Peki Karsan'ı bu kadar öne çıkaran ve büyük rağbet görmesini sağlayan temel sebepler nelerdir?

Benim bu konudaki öngörüm,Magirus-Deutz olarak başlayıp Otokar olarak devam edilen ve son olarak gelinen bu noktada Otokar'ın otobüs konusunda büyük ihaleler kazanması,yurtiçindeki bir çok belediyeye ve şahsa araçlar satmasının yanında ihracat olarakta yukarılara oynaması,minibüse eskisi kadar önem vermemeleri ve son olarak bunları takiben son ürettiği minibüs olan M-2010 üretimini durdurması.Otokar dışında,diğer firmalarında bu konuda büyük ve net adımlar atmaması Karsan'ı Jest modeliyle son dönemlerde bir adım önde çıkarmıştır.Bakıldığı zaman Jest dışında üretilen ve hatlı minibüs olarak karşımıza çıkan araçlar belli bir dizayn işlemleri sonucu çalışmaya başlıyor.Direk fabrikadan hatlı minibüs konseptiyle üretilip satışa sunulan Jest,dizayn ve marka takıntısı olmayan esnafın,ee bir de buna yakıt tasarrufunu katacak olursak cezbedici bir hal alıyor.Ben aslında yıllardır Anadolu Isuzu ve Temsa gibi firmalardan bu konuda bir çalışma bekledim.Daha öncede yine sitede bunu paylaşmıştım.Ama soyut ve somut bir adım henüz görmedim.

Jest hakkındaki şahsi görüşüm,işte yüzde yüz minibüs budur değil,ama bakıldığı zamanda sonuçta ticari araç,sabahtan akşama kadar kontak kapatmadan çalışıyor,doğal olarak mazotuda ithal eden bir ülkeyken herşeyden önce esnaf yakıta bakıyor.Son dönemlerdeki satışlarında önceki alımlardan ve bu araçların çalışmasıyla ortaya çıkan sonuçlarla paralel olarak öncelikli yakıt indeksli olduğunu düşünüyorum.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 04 Kas 2014 22:08 
Karsan Atak yavaş yavaş şehirlerde testlere başladı Malatya'da test edilmektedir. ;)

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni baÅŸlık gönder BaÅŸlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
GeçiÅŸ yap: