Güncel Ulaşım

Türkiye'nin Ticari Ulaşım Araçları ile İlgili Haber ve Fotoğraf Arşivi
Zaman: 19 Nis 2024 06:15

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 34 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Mercedes-Benz (Şehirlerarası/Turizm)
MesajGönderilme zamanı: 28 May 2014 22:26 
Site Yöneticisi

Sercan Oktay yazdı:
Tourismo son yıllarda ülkemizde yüksek satış rakamları ve genel anlamdaki müşteri memnuniyetiyle gözde haline gelmiştir.Yalnız unutulmamalıdır,genel anlamda yazmak istiyorum.Tourismo'nun Türkiye tanıtımı ve pazara sunulmasıyla satın alan,sıcak bakan veya uzak duran firmalar ile şimdi satın alan,sıcak bakan veya uzak duran firmalar.İlk çıktığında şahıslarında çalıştıkları yer gereği bagaj yok,veya peron arabası değil gibi tabirleri,ülkemizin önde gelen şehirlerarası yolcu taşıma firmaları ile turizm sektöründe önde gelen firmaların ilk çıktığındaki bakış açılarıyla,şimdiki bakış açıları çok çok farklı.Bizler daha önceki dönemlerde kendi aramızda çok konuşmuştuk 2+1 olarak çok ideal bir araç olduğunu.Ama nedense yıllar sonra değeri bilindi bu konuda.İkinci el araçları toplatarak 2+1 koltuk düzeniyle farklı hizmet vermeyen çalışan lider firmalar,Yeni Safir'in çıkması ve buna karşın Mercedes-Benz Türk'ün Tourismo 16'yı piyasaya sürmesiyle 2+1 araç filolarını halen de devam etmek olduğu gibi sıfır araçlardan oluşturmaya başlamışlardır.

Yıllar geçtikçe talepler,şartlar,beklentiler ve farkında olmasak bile hepimiz değişiyoruz.Geçmiş yılları yok sayma veya geçmişe geri dönme gibi bir lüksümüz olmadığı için artık önümüze bakıyor ve ilerde ne yapacağımıza karar vermeye çalışıyoruz.Bu sözler ilk bakışta alakasız gelse bile artık yaşadığımız yıl 2014 yılı ve zaman su gibi akıp geçiyor.Daha düne kadar bırakın koltuk arkası tv' yi aracın tavanındaki ekranlardan izlediğimiz filmlerle yolculuk yapardık.2+1 araçlar daha önce bu kadar yaygın değilken şimdi 2+1 araçlar çok yaygınlaştı.Tourismo' ya karşı ilk etapta ön yargıyla bakıldı.Ama bir yerde araç yenilemekten başka da alternatif yok maalsef. O 350' nin bile en genç olanı 2007 model yani 7 yaşında. Tourismo 16 ve 15 modeli şehirlerarası ve turizm sektöründe artık çok tercih edilen modellerden olmuş durumda.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 29 May 2014 10:32 
Site Yöneticisi
Kullanıcı avatarı

Tourismo modeline firmalar ilk hep ön yargı ile baktılar ama zaman içerisinde bu ön yargı ortadan kalktı ve Tourismo modeli satışları hem Şehirlerarası hem de Turizm'de artış gösterdi.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 05 Haz 2014 22:41 
Site Yöneticisi

Tourismo şuanda Türkiye pazarında 15-16 ve 17 RHD seçenekleriyle segmentindeki araçlara göre ön plana çıkıyor.İlk olarak Türkiye pazarına 15 ve 17 RHD modelleriyle tanıtılmıştır,hatırlatarak devam edeyim.Şimdi belki de diyeceksinizki fiyat farkı var,olacak muhakkak ki.16'nın 15'e göre tabiki fiyat farkı olacak,17 zaten bariz.Sonuçta 17 RHD'de Travego 15 SHD motoru mevcut ve minimum 54 koltuğa sahip.Tourismo 15 ile 16 motoru aynı,sadece ufak farklar mevcut beygir v.b. Yeni Safir'e bakıldığında dingilsiz olarak düşük ve yüksek kapasite,kısa-uzun ve turizm gibi seçenekleri mevcut.Ama sonuç olarak Tourismo'nun sadece Türkiye'de değil,araştıranlar bizzat canlı olarak şahit olanlar görecektir,dış ülkelerde de ne kadar çok tutulduğu ve yaygın olduğunu.Sonuç itibariylede Safir'den 2-3 sene önce çıkmış bir model.İlk çıkan Yeni Safir'leri hatırlayalım.İlk çıkan Tourismo'ları hatırlayalım.Özellikle teknoloji konularında şunu kısas edinmişimdir.Peki nedir bu?Bir ürün veya malı ilk çıktığı zaman almamak gibi.Gerek fiyat yüksekliği,gerekse henüz yeni çıkmış olması ve yaygınlaşma oranının ilk etapta bilinememesi,ürün üzerindeki eksiklerin o ürünü alıp kullanan kullanıcılar üzerinde test edilerek ileriki yıllara dönük gelen şikayet ve talepler üzerine geliştiriliyor olması v.b. Sonuç olarak tüm seçenekleri ile Tourismo ve Safir'i özetleyecek olursak,her ikiside kısa zamanda iyi satış rakamlarına ulaşmış modeller olmakla birlikte,ülkemizde Mercedes-Benz'in yıllara dayanan hizmeti,vermiş ve sağlamış olduğu güven çerçevesinde devam eden süreçte de Safir'e göre Tourismo yine daha çok tercih edilen bir model olmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 11 Şub 2015 22:13 
Site Yöneticisi

Resim

Resim

Öncelikle bu yazıyı geç yazmış olmamızdaki sebep sitemizin 15 gün kadar bağlantı sorunu yaşamış olmasıdır.

Mercedes-Benz Travego SHD 10 yaşında…

2005 yılında tanıtımı yapılarak seri üretimine başlanan Travego SHD, 10 yaşına girmiştir.10.yaşına giren Travego SHD,2015 yılında MBT tarafından Special Edition etiketiyle banttan inerek satışa sunulmuştur.Bildiğim kadarıyla 2011-2012 yıllarında MBT tarafından yeni model için işaret edilen 2016 yılı büyük sürprizlere açık olacak gibi.Bizde Travego’yu şöyle bir ele alalım.

Mercedes-Benz’in bir çok otobüs modeli gibi,büyük satış rakamlarına ulaşmış ve efsaneler arasına adını yazdırmış bir model oldu Travego SHD.İlk çıktığı dönemlerde öncelikle 17 SHD modeliyle peronlarda heybetini konuşturdu.Daha sonradan ise dingilli otobüsün,dingilsiz araçlara göre daha çok masraf çıkarması ve kısacası şahış aracı için dingilli otobüsün yüksek işletme maliyeti ve giderleri daha sonralarda yeni araç alımlarında 15 SHD modeli kadar 17 SHD modeli olarak pek fazla karşımıza çıkmadı.MBT 2011 yılından bu yana yüksek adetli 17 SHD satışı gerçekleştiremedi.Hatırladığım kadarıyla son olarak çok sayıda 17 SHD filosuna katılan firmalar ağırlıklı olarak Esadaş ve bunun yanında Süha Turizm oldu.

Mercedes-Benz’in gerek tarihi olan eski bir marka olması,ülkemizde de otobüsçülük tarihinde hem eski olarak,hemde büyük günümüzde hatırı sayılır bir yere sahip olması,sektör içinde hemen hemen herkesin güvenini alması MBT’yi diğer markalardan her zaman bir adım öne çıkarmıştır.Ve Türkiye’de üretilen bir çok modelinde yüksek satış rakamları ile efsaneler arasına girmesi bunun sağlaması olmuştur.Günümüzde ise şehirlerarası ve turizm aracı olarak mevcut modeller olan Travego SHD ve Tourismo RHD’de dönem dönem ufak dokunuşlar,eklemeler ve yenilikler yaparak satışlarına devam etti.Son olarak büyük bir ihtimalle 2016’da çıkacak yeni model öncesi jübilesi istenen Travego SHD’ye ufak dokunuşlar yapılarak “Travego S” olarak yollardaki yerini almaya devam etmesi sağlanmakta.Peki Special Edition Travego’nun ne gibi farkları var? Artısı,eksisi veya extra özellikleri nelerdir?

Başlayalım;

Gerek sektör içindeki insanlar,gerekse bizler gibi bu işi yapan kişiler tarafından beklentinin çok yüksek olduğunu gözlemledim.Benim beklediğim ve tahmin ettiğim gibi araçta muazzam değişiklikler söz konusu olmadı.Olmayacaktıda zaten.Euro 6 olacak diyen mi olmadı,koltuk sayısını atıp tutturamayanlarmı!!! Neyse lafı çokta uzatmanın bir manası olmayacak.

Beklentimiz ve tahmin ettiğimiz doğrultuda Travego SHD modeli Special Edition olarak karşımızda.Avrupa’da Travego RHD modeline uygulanan bir Special Edition versiyonumu konu malümdur.Bizlerinde herhalde beklentisi o yönde olmuş olacakki,görenlerin bu mu ya dediği bir sonuç.Sanki çok enteresan bir durummuş gibi lanse edilmeye çalışıldı.Şimdi burada kısa bir zaman içinde çıkacak yeni modelin pazarlama ve planını yapan bir firmadan,miladını tamamladığını düşündüğü bir modele yeni araçta uygulayacağı veya bölge bölge standartlar ve opsiyonlar sunarak donattığı araçlara uyguladığı extraları koyması firmanın plan ve programları doğrultusunda kendi kuyusunu kazması olmaktan öteye geçmeyecekti bana göre.Bunları gözlemleyememiş ve görememiş insanlar için Travego S’nin çokta bir önemi veya extrası yok gözüküyor.

Bilindiği üzere otobüsçülük taşımacılığının özelikle şehirlerarasında yaygın olarak yapıldığı ülkeler arasında Türkiye olarak başlarda geliyoruz.Bu sektörde harcanan ve dönen paralar bir çok ülkenin ekonomisini bile misliyle katlamakta.Hal böyleyken insanlarında beklentisi yüksek oluyor doğal olaraktan.Ancak MBT’nin sektörde sağlamış olduğu güven ve kazanımlar araç üzerine iyi geri dönüşler bırakıyormu düşündürücü.Herkes diyorki neden navigasyon yok,neden şu yok, bu yok.Bende diyorumki neden olsun?  Mevcut araç mevcut haliyle peynir ekmek gibi satarken ve olumsuz olarak pek fazla geri dönüş almıyorken,çizgiyi bozmadan ve kimseyi mağdur etmeden satışa sunulması mantıksız olmayacaktır.Sonuçta aracın belli bir konsepti ve standartı zaten mevcut.2009 modele kadar opsiyon olarak sunulan pedli koltuk,2009 modellerden bu yana standarta dönmüştü.2011’de makyajlanarak aracın gerek teknik,alt yapı gerekse iç-dış tasarım olarak yenilenmesi 2011’de de bu aracı alanı mağdur etmemek adına 2015 modelde muazzam extraları eklemeyi gerektirmediği düşünülmüş olabilir.Belkide tüm yenilikler yeni modele saklanıyor.Bunu da bilmeden yorum yapmak çok sağlıklı olmaz,ama az yukarıda da bahsettiğim gibi otobüsçülüğün yaygın olduğu bir ülkede,maddi olarak bakacak olursak otobüsü en pahalı alan ülkelerden biri olarak insanların ufak extra özellikler bile olsa bunları beklemesi ve araçlarda görmek istemesi gayet doğal bir durum.

Gelelim Travego S’in extra özelliklerine;

Ön sağ ve sol tepe kısma,kısacası klima kanadının başladığı çizgiye ve ön ızgaraya uygulanan Travego S ve Travego Special etiketleri,

Standart olarak sunulan Speedline Truck marka çelik jantlar,
(Çelik jant konusuna ayrı bir parantez açmak gerekirse,MBT’nin çelik jant olarak kullandığı Alcoa markası Travego S ve Tourismo 16’larda karşımıza Speedline Truck markası olarak çıkmıştır.MBT jant konusunda Alcoa’nın yanına yeni bir alternatif eklemiş olup Alcoa jantı opsiyonel olarak sunuyor veya artık çelik jant olarak Temsa ve Man’ın da farklı modellerini kullanmış ve kullanmakta olduğu Speedline Truck markasıyla tedarik konusunda anlaşmış olabilir.)

Başka bir extra özellik ise camlarda olmuş.Karartılmış camlar kullanılarak aracın içinde ısı ve soğutma konusunda bir adım atılmış.

Önemli bir değişiklikte aküde meydana gelmiş.Akü değeri 225’ten 240 Ah’ye yükseltilmiştir.

Lastik konusundada yol tutuşu,dayanıklılık ve uzun ömür açısından Michelin HLZ tipi lastikler kullanılmıştır.

Araç içinde ahşap görünüme sahip yer kaplaması uygulanmıştır.

Koltuk döşemeleri değişmiş ve aynı desen üzerinde birkaç renk seçeneği tercih olarak sunulmuştur.

Genel olarak Travego S’nin extra diyebileceğimiz özellikleri bunlardır.

MBT çıkaracağı yeni modelde beklentileri yukarıya çekerek,sektörde büyük bir heyecan uyandırmaya başlamıştır.Normalde basın ve halkla ilişkileri üst düzeyde ve ileri noktada olan ve bu konuda takdire şayan bir tavır takınan MBT,aynı hassasiyeti bugüne kadar tasarımların araç çıkmadan sızmasını da engelleyerek kurumsallık olarak büyük bir marka olduğunu çokça kanıtlamış olduğu gibi,bir yenisini daha ekledi diyebiliriz.

Başka bir açıdan bakmamız gerekirse;araçlarda extra donanım beklerken galiba biz bazı şeyleri unutuyoruz.Türk milleti olarak balık hafızalı olarak anılıyoruz ondan olabilir belkide.Bizzat hakim olduğum dönemlerden örnekler vererek izah etmeye çalışayım;

Tourismo ilk tanıtıldığı dönemde ve neredeyse 3-4 yıl gibi bir süre araçlarda klima ve ayna kapakları boyasız olarak çıktı.Boyalı araçlar extra olarak verildi.Çoğu araç sahipleri aracı teslim alıp kendi bildikleri ustalarına veya sanayilere giderek boya işlemi uygulattı.Yüksek rakamlara satılan bir ticari araçta ufak gözüken,ama görüntü olarak bütünü tamamlayacak bir hususu kar gibi görmek çok abes geliyor bana.

Daha sonralarda ise 2011 yılında Mercedes-Benz 125.yılına özel olarak ürettiği,yurtdışına genel olarak Tourismo RHD olarak verdiği,yurtiçinde ise sadece Tourismo 16 RHD’ye uyguladığı 125.yıl özel etiketinde ise klima ve aynalar boyalı çıkmaya başladı.Zaten 125.yıl özel etiketiyle çıkan araçların extra özelliğide aracın içinde ve dışında uygulanan 125.yıl özel etikletleriyle beraber ayna ve klima boyalı çıkması oldu.Zaten bununla birlikte Tourismo’daki ayna ve klima boyama işi tamamıyla standart fabrika çıkışlı olarak günümüze kadar uzandı.

Tourismo piyasaya sürüldüğünden bu yana dönem dönem farklılıklar göstererek sunulan ped koltuk opsiyonu da bir dönem turizm paket olarak kampanya yapılarak turizmcilere özel belli kampanya dahilinde bazı özellikler standartlaşarak sunulan donanımların içinde yer aldı.O dönem turizmciye uygulanan özel fiyattan bazı şehirlerarası taşımacılık yapan firma ve araç sahipleride turizm firmaları üzerinden araç alarak kampanyadan bu şekilde faydalanmaya çalıştı.Tourismo 15 ve 17 RHD modelinde yukarıda bahsettiğim gibi dönem dönem opsiyon olarak sunulan ped koltuk,yurtiçi satışlarda Tourismo 16 RHD modelinde ise opsiyon listesi içinde dahi yer almadı.21 Ekim 2011 tarihinde yapılan Mercedes-Benz güvenli sürüş gününde yetkililer alana getirilen biri yurtiçi satış,biri ise ihracat aracı olan iki Tourismo 16 RHD arasında bir fark olmadığını söyleyerek ve bunu göstermek adına katılanları araçlara davet etti.Yurtiçi araçta bulunmayan ped koltuk,ihracat aracında siyah deri ped koltuk olarak karşımıza çıktı.İki araç arasında hiçbir fark olmamasına sanıyorum koltuk donanımı dahil değildi.  Daha sonradan Tourismo 16’ya neden ped koltuğun opsiyon olarakta olsa sunulmadığını sorduğumuzda,Travego satışlarını engellemesi gösterildi.

Yine 2011 yılından bu yana,özelliklede koltuk arkası televizyonların yaygınlaşmaya başlamasıyla araçların dışarıda herkesin müdahale etmemesi ve garanti durumunun devam etmesi üzerine MBT koltuk arkası TV ve uyduyu opsiyon olarak sunmaya başladı.Bu dönemden itibaren gözlemlediğim kadarıyla özellikle de Travego SHD modelinde öncelikle olarak orjinal tv ile alınan araçlarla başlayan,daha sonradan ise nasılsa dışarıda koltuk arkası tv taktırılıyor mantığıyla hareket edildiğini düşünerekten olsa gerek araç içindeki standart donanımda yer alan iki adet LCD televizyon donanımdan çıkarıldı.Halen mevcut Travego SHD modelinde ön ve orta LCD tvler bulunmamaktadır.Ben halen olması yönünde olan fikrimi belirtmek isterim.Hatta açılır,kapanır şekilde yapılacağını düşünürken,donanımdan çıkarılması bana göre eksi bir durum.Ne gerek var diyenler olacaktır,ama çok gerek var.Genel olarak bir düşünün,özellikle bizim şundan şundan diyerek belirtmemize gerek yok.

Konumuzun üzerinden genel olarak eksi ve artılarıyla düşünüp tekrar değerlendirecek olursak,gerek şahıs gerek firma aracı olarak düşünüldüğünde özelilkle Travego SHD modeli tartışmasız segmentinde bugüne kadar her yönden liderliği hak eden bir araç olmuştur.Ancak umuyoruz ve istiyoruzki MBT’nin opsiyonlarını en azından yeni modelde daha çok standartlaştırarak daha donanımlı araçları piyasaya sürmesi.Şuanlık temennimiz,umuyoruz düşündüğümüz ve tahmin ettiğimiz gibi olur.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 12 Oca 2016 00:41 
Site Yöneticisi

Resim

2015 yılı içerisinde mevcut Travego modelinin Travego Special Edition etiketiyle üretilmesi ve MBT'nin Travego'nun mevcut kasasına jubile niteliğinde "Travego S" adıyla bir kaç ek donanımla 2015 yılında sattığı Travego 15 SHD ve Travego 17 SHD modellerini şimdiye kadar kim aldı,kaç tane aldı,hangi firmalarda çalıştı... v.b gibi merakınız var ise aşağıda hazırlamış olduğumuz liste tam size göre.2015 yılı içinde banttan inen Travego'ları bir mesajda derledik,topladık.Bu jubilede bizimde sektöre ve takipçilere karşı bir katkımız olsun istedik.Listede eksik araçlar olabileceğini,hatta olduğunun farkındayız.Şuana kadar ulaşamadığımız araçlarıda ulaşıp,öğrendiğimiz takdirde listemize ekleyeceğiz.Hiç bir yerde bulamayacağınız bu listeyi tüm Travego severlere ve sektör takipçilerine hediye ediyoruz... ;)

27 LM 810 Ben Turizm
27 LM 811 Ben Turizm
27 LM 812 Ben Turizm
27 LM 813 Ben Turizm
27 LM 814 Ben Turizm
27 LM 815 Ben Turizm
27 LM 816 Ben Turizm
27 LM 817 Ben Turizm
27 LM 818 Ben Turizm
27 LM 819 Ben Turizm
27 LM 820 Ben Turizm
27 LM 821 Ben Turizm
27 RM 922 Ben Turizm
27 RM 628 Ben Turizm
27 RM 629 Ben Turizm
27 RM 630 Ben Turizm
27 TG 765 Ben Turizm
27 TG 766 Ben Turizm
27 UG 129 Ben Turizm
27 UG 130 Ben Turizm
27 UG 131 Ben Turizm
27 UG 132 Ben Turizm
27 UG 133 Ben Turizm
27 UG 134 Ben Turizm
27 UG 135 Ben Turizm
27 UG 136 Ben Turizm
27 UG 137 Ben Turizm
27 UG 138 Ben Turizm
27 UG 139 Ben Turizm
27 UG 140 Ben Turizm
27 UG 141 Ben Turizm (5000.Travego)
27 UG 142 Ben Turizm
27 UG 143 Ben Turizm
27 UG 144 Ben Turizm
27 UG 145 Ben Turizm

60 BD 900 Tokat Seyahat
60 BD 901 Tokat Seyahat
60 BD 902 Tokat Seyahat
60 BD 903 Tokat Seyahat
60 BD 904 Tokat Seyahat
60 BD 905 Tokat Seyahat
60 BD 906 Tokat Seyahat
60 BD 907 Tokat Seyahat
60 BD 908 Tokat Seyahat
60 BD 909 Tokat Seyahat
60 BD 910 Tokat Seyahat
60 BD 911 Tokat Seyahat
60 BD 912 Tokat Seyahat
60 BD 913 Tokat Seyahat
60 BD 914 Tokat Seyahat
60 BD 915 Tokat Seyahat
60 BD 916 Tokat Seyahat
60 BD 917 Tokat Seyahat
60 BD 918 Tokat Seyahat
60 BD 919 Tokat Seyahat
60 BD 920 Tokat Seyahat
60 BD 921 Tokat Seyahat
60 BD 922 Tokat Seyahat
60 BD 923 Tokat Seyahat
60 BD 924 Tokat Seyahat
60 BD 925 Tokat Seyahat
60 BD 926 Tokat Seyahat
60 BD 927 Tokat Seyahat
60 BD 928 Tokat Seyahat

27 PM 613 Vangölü Turizm
34 BK 1430 Vangölü Turizm
34 BK 9028 Vangölü Turizm
34 BK 9029 Vangölü Turizm
34 BK 9042 Vangölü Turizm
34 BK 9168 Vangölü Turizm
34 BK 9173 Vangölü Turizm
34 BN 0231 Vangölü Turizm
34 BN 0381 Vangölü Turizm
34 BN 1174 Vangölü Turizm
34 BN 1179 Vangölü Turizm
34 BN 1216 Vangölü Turizm
34 BN 3690 Vangölü Turizm
34 BN 7202 Vangölü Turizm
34 BN 7229 Vangölü Turizm
34 BN 8852 Vangölü Turizm
34 BN 8923 Vangölü Turizm
34 BN 8925 Vangölü Turizm
34 BN 8928 Vangölü Turizm
34 BN 8963 Vangölü Turizm
34 BN 8971 Vangölü Turizm
65 AC 505 Vangölü Turizm

64 AN 036 Anadolu
64 AN 059 Anadolu
64 AN 092 Anadolu
64 AN 139 Anadolu
64 AN 156 Anadolu
64 AN 157 Anadolu
64 AN 158 Anadolu
64 AN 159 Anadolu
64 AN 170 Anadolu
64 AN 172 Anadolu
64 AN 192 Anadolu
64 AN 298 Anadolu
64 AN 332 Anadolu
64 AN 452 Anadolu
64 AN 680 Anadolu
64 AN 889 Anadolu
64 AN 926 Anadolu
64 AN 936 Anadolu
64 AN 995 Anadolu

62 AC 222 Can Dersim Tuncelililer
62 AC 725 Can Dersim Tuncelililer
62 AC 808 Can Dersim Tuncelililer
62 AD 111 Can Dersim Tuncelililer
62 AD 882 Can Dersim Tuncelililer
62 AP 323 Can Dersim Tuncelililer (Araç jant kapaklıdır.)
62 AP 600 Can Dersim Tuncelililer
62 AP 700 Can Dersim Tuncelililer
62 AP 828 Can Dersim Tuncelililer
62 AP 862 Can Dersim Tuncelililer
62 AP 909 Can Dersim Tuncelililer
62 AP 910 Can Dersim Tuncelililer
62 AP 959 Can Dersim Tuncelililer
62 AP 962 Can Dersim Tuncelililer
62 AP 973 Can Dersim Tuncelililer
62 AP 979 Can Dersim Tuncelililer

42 E 0054 Konya Lüks Ereğli Turizm
42 E 4229 Konya Lüks Ereğli Turizm
42 E 5407 Konya Lüks Ereğli Turizm
42 E 5408 Konya Lüks Ereğli Turizm
42 E 5409 Konya Lüks Ereğli Turizm
42 E 6778 Konya Lüks Ereğli Turizm
42 E 6779 Konya Lüks Ereğli Turizm
42 E 6780 Konya Lüks Ereğli Turizm
42 E 6781 Konya Lüks Ereğli Turizm
42 E 7334 Konya Lüks Ereğli Turizm
42 E 7335 Konya Lüks Ereğli Turizm
42 E 7339 Konya Lüks Ereğli Turizm
42 E 8385 Konya Lüks Ereğli Turizm
42 E 9200 Konya Lüks Ereğli Turizm

35 PK 204 Pamukkale Turizm
35 PK 205 Pamukkale Turizm
35 PK 211 Pamukkale Turizm
35 PK 219 Pamukkale Turizm
35 PK 221 Pamukkale Turizm
35 PK 223 Pamukkale Turizm
35 PK 568 Pamukkale Turizm
35 PK 569 Pamukkale Turizm
35 PK 587 Pamukkale Turizm
35 PK 588 Pamukkale Turizm
64 AN 121 Pamukkale Turizm
64 AN 164 Pamukkale Turizm
64 AN 167 Pamukkale Turizm
64 AN 174 Pamukkale Turizm

32 DB 773 Isparta Petrol
32 DB 769 Isparta Petrol
32 DB 910 Isparta Petrol
32 DG 272 Isparta Petrol
32 LF 390 Isparta Petrol
32 PA 151 Isparta Petrol
32 PF 935 Isparta Petrol
32 PT 464 Isparta Petrol
32 PT 494 Isparta Petrol
32 PT 632 Isparta Petrol
32 PT 650 Isparta Petrol

54 AB 999 Vib Turizm
54 BA 554 Vib Turizm
54 BA 999 Vib Turizm
54 BB 277 Vib Turizm
54 BB 278 Vib Turizm
54 BB 279 Vib Turizm
54 BB 280 Vib Turizm
54 BB 281 Vib Turizm
54 BB 454 Vib Turizm
54 BB 554 Vib Turizm
54 BB 961 Vib Turizm

34 LM 9908 Ulusoy / Sümer
34 ZM 9541 Ulusoy / Atlas
34 ZP 6287 Ulusoy / Atlas
61 S 1718 Ulusoy
61 S 1719 Ulusoy
61 S 1720 Ulusoy
61 S 1721 Ulusoy
61 S 1722 Ulusoy

08 AB 001 Lüks Artvin
08 AB 002 Lüks Artvin
08 AB 003 Lüks Artvin
08 AB 004 Lüks Artvin
08 AB 005 Lüks Artvin
08 AV 666 Lüks Artvin

07 GRK 03 Prens Tur
07 GRK 06 Prens Tur
07 GRK 08 Prens Tur
07 GRK 10 Prens Tur
07 GRK 27 Prens Tur

21 BH 960 Öz Diyarbakır
21 BH 961 Öz Diyarbakır
21 BH 962 Öz Diyarbakır
21 BH 963 Öz Diyarbakır
21 BH 964 Öz Diyarbakır

34 BK 4150 Öz Erciş Seyahat
34 BK 5265 Öz Erciş Seyahat
34 BN 6924 Öz Erciş Seyahat
34 BK 9643 Öz Erciş Seyahat

60 RC 999 Reşadiye Ses Turizm
60 RE 005 Reşadiye Ses Turizm
60 RF 333 Reşadiye Ses Turizm
60 RF 444 Reşadiye Ses Turizm

16 KE 433 Kâmil Koç
16 KE 827 Kâmil Koç
16 NC 982 Kâmil Koç

25 LE 125 Esadaş Turizm
25 SK 777 Esadaş Turizm

22 RK 754 Ergün Petrol
22 RK 755 Ergün Petrol

34 ZM 1328 System Transport
34 ZR 1128 System Transport

34 VY 0802 Kırmızıgül Tur
34 VY 0804 Kırmızıgül Tur

44 BB 800 Malatya Zafer Turizm
44 BB 900 Malatya Zafer Turizm

81 EJ 886 Düzce Güven
81 EJ 887 Düzce Güven

34 FF 8727 Mercan Seyahat
34 FF 9202 Mercan Seyahat (İlk olarak Kamil Koç'ta çalışmıştır.)

34 DENİZKONAK 903 Cideliler Turizm
34 PP 037 Cideliler Turizm

34 ASLAN 550 Cide Aslan

60 KE 666 Erbaa Seyahat

34 ER 3555 İstanbul Seyahat

34 UG 4244 Banvit Basketbol Kulübü

18 AU 707 Çankırı Özlem

06 ZDZ 98 Çankırı Çağdaş Güven

34 TJ 5683 Kuru Turizm

63 KS 522 Urfa Hassoy

81 DT 261 Pause Parking (Düzce)

08 DH 971 Artvin Ses

06 YLJ 47 Yeni Midyat Seyahat

53 HR 575 Lüks Karadeniz

21 BH 393 Can Diyarbakır

( ) Bektaşlar

34 KBE 61 Yeşilyurt Turizm (Kâmil Koç'ta da çalışmıştır.)

34 JN 4337 Genç Yılmaz Turizm (İlk firması Ulusoy'dur.Daha sonra Metro Turizm'e geçmiştir.)

34 NT 0144 (İlk olarak Pamukkale Turizm,daha sonra Tokat Seyahat'te çalışmıştır.Daha sonra satılık ilanı verilmiş,şuan da ise büyük bir ihtimalle el değiştirmiştir.)

44 PU 444 Malatya Medine Turizm (İlk olarak Malatya Medine Turizm'de çalışmış,daha sonra kısa bir süre Pamukkale Turizm'de de çalışmıştır.)

34 KT 447 Kırmızıgül Tur (Travego 17 SHD (2+1))
34 KT 647 Kırmızıgül Tur (Travego 17 SHD (2+1))
34 KT 147 Kırmızıgül Tur (Travego 17 SHD (2+1))

34 NS 3086 Türkiye A Milli Futbol Takımı (Travego 17 SHD (2+1))

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 24 Oca 2016 21:50 
Site Yöneticisi

Değerli “Güncel Ulaşım” üyeleri,takipçileri ve ziyaretçileri;

Malum bir çoğumuz biliyor,bir şekilde duydu veya öğrendi MBT’nin 2016 yılı içinde yeni bir araç çıkaracağını.Zaten 2015’te Travego’ya da Special Edition etiketi vurularak mevcut kasaya veda niteliğinde bir durum oluşturuldu.Bunun akabınde uzun bir süredir de sosyal medya ortamında çoğumuzun da gördüğü yeni modele ilişkin olduğu düşünülen ve bu şekilde paylaşılan fotoğraflar dönmekte.Öncelikle bunların yayımlanmasının yasak olduğunu,MBT’nin sosyal medya üzerinden paylaşılan bu fotoğraflar hakkında gerekli işlemleri başlattığını söyleyelim.Eğer olurda sosyal medyada o fotoğrafları paylaşan biri bu yazımızı okursa yaptığının yanlış olduğundan haberi olsun.Biz zaten başkasına ait fotoğrafları paylaşmadığımız gibi,sırf yeni model diye yalan yanlış habersiz çekilmiş bir fotoğrafı da alıp buraya koymamızın söz konusu olmadığı gibi,mümkünatıda yoktur.Ancak şuan için biz bu fotoğrafları birçoğumuzun da sosyal medyada gördüğünü düşünerekten tahmini yorumlar yapacağız.

Tekrar tekrar yazarak hatırlatıyoruz,belirtiyoruz.MBT’nin yeni araç çıkaracağı durumu yaklaşık minimum 3-4 sene önceden 2016 yılı işaret edilerek belli gibiydi aslında.Ama nasıl bir şey olacak,mevcut Travego’dan daha farklı ne olabilirdi,bunlar soru işaretiydi akıllarda.Temsa’nın da özellikle Yeni Safir’le piyasada yakaladığı ivme,Temsa’nın da tekrardan SHD araç ile piyasaya dönmesine zemin azırladı.İşte belki de olayın en belirgin noktalarından biri bu oldu.Man’ın son yıllarda yurtiçi satışlarda MBT ve Temsa’nın gerisinde kalması şimdilik onu yarış dışındaymış gibi göstersede,her daim sektörün içinde olduğunu da unutturmayacak teslimatlarda gerçekleştirdi.Özellikle otobüs taşımacılığının ülkemizde yoğun olarak yapılması ve bir çok üreticinin de burada üretim yapması,ihracat sayıları yüksek olsada bu konuda pazarın merkezi ve testi olarak ülkemiz başta gelmekte.Hal böyleyken ve karayolu taşımacılığı araçlarında dahi öncelikle yakıta bakıldığı döneme girmiş olduğumuz bu yıllarda,otobüste de bu durum değişmedi.Nispeten tır ve kamyondan sonra otobüste de bu yıl itibariyle V8 motordan vazgeçilmesi buna örnek gösterilebilir.2015 yılı itibariyle ülkemizde satılan sadece Travego 17 SHD’lerde V tipi 8 silindir motor bulunmakta,Adıyaman Gülaras’ın almış olduğu 2014 model Setra 517 HDH’de ise standart olarak 6 silindir motor kullanılmaktadır.Örneklerle de pekiştirdiğimiz gibi hal böyleyken yeni üretilecek araçlarda da ana husus yakıttan geçmeliydi.Temsa Safir’le bunu başardı,MBT ise Tourismo’yla.Yeni araçlarda bu hususla üretilecekti elbette.Henüz Maraton yollarda olmasa da SHD bir araç olarak yakıt konusunda iyi sonuçlar verebileceği beklenilmekte.Teknik özelliklere bakarak kıyas ve karşılaştırma yapılabilir ama,aracın canlı gözle yolda testi olmadan bu sonucu bizim veya bir başkasının vermesinin pek bir mantığı ve manası olmayacaktır.

MBT yetkilileriyle 2+1 Tourismo tanıtımında yaptığımız görüşmelerde her ne kadar internette dönen fotoğraflardaki aracın yeni araç olmadığı söylenmiş olsa da,söz konusu fotoğraflardaki aracın yeni araç oymuş gibi düşünerekten yorumlarımıza devam edelim;

Öncelikli olarak yukarıda da belirttiğimiz üzere ülkemizde otobüs taşımacılığı yaygın olarak yapılmakta.Gelişmiş ve özellikle Avrupa ülkelerine bakarsak,son zamanlarda onlarda biraz şehirlerarası taşımacılığa atılmış olsada(özellikle Almanya), daha çok turizm ve gezi organizasyonlarında otobüs kullanılmakta.Durum böyleyken ve bir çok üretici buradayken tasarlanan otobüste genel olmalı,ama özellikle burada üretildiğinden bizimde beğenmemiz gerekli.Temsa Safir’le iyi satışlar yaparak, Maraton’la SHD sınıfına tekrar giriş yapmışken,MBT ise son dönemde Travego satışı da iyi bir derecede yapmış olsa da sektörün son dönemdeki ana dikkati yakıt kaynaklı olduğundan daha çok Tourismo teslimatları gerçekleştirdi.Travego’nun yerine gelecek araç ise genel olarak hem bu yönde olmalı,hemde artık yurtiçinde ciddi bir rakip haline gelen Temsa’yla da özellikle fiyat bazında büyük farklar oluşmayan bir model olmalı.Paylaşılan fotoğrafları aklımıza getirdiğimizde aracın tasarımı tam belli olmasa da genel olarak aracın aynası bir Daimler markası olan Setra ile aynı,kokpit ve ön göğüste Setra’dan,farlar ise Actros ile aynı,ön panjur ise Citan’dan,yenilenen Sprinter’da bile kullanılan panjurla benzerlikler göstermekte. Bugüne kadar çıkarmış olduğu modellerde genellikle köklü yenilikler ve değişiklikler olan ve bu değişiklikler bir çok firma tarafından taklit edilerek kendi araçlarında uyarlanmaya çalışılan tasarımlar ve parçalardan oluşmaktaydı.(Travego’nun aynası,farı,403’ün farları,stopları v.b) Görülen araçta ise bu durum mevcut ticari araçlardan uyarlanarak tasarlanan bir araç olarak sinyal verdi. Aslında bunlar bize neyi işaret etmekte? MBT’nin bugüne kadarki satış rakamlarını ve liderliğini kaybetmemesi adına rakiplerinden gelen keskin adımlara karşı bir önlem belki de.Hem fiyat,hem teknik aksam olarak mevcut parçaların üretilme sayısı artırılarak otobüs tasarlamak maliyetler açısından önemli.Böylelikle MBT’nin yeni aracı yurtiçinde fiyat olarak abartılı olmayacak,akabinde rakiplerine de cevap olacak ve artı olarakta kaliteden ödün vermeyecek elbette.Ama mevcut Travego’nun da RHD ve SHD olarak yükseklik olarak iki tipte üretildiğini hatırlarsak,fotoğraflarda görülen aracında RHD olabileceği durumu söz konusu olabilir.Şuan bu yazmış olduklarımız varsayımdan ibaret.Kısa zaman içinde MBT’nin yapacağı tanıtımla ve Maraton’un da bu süreçte teslimatlarının yapılacağını düşünerekten yakında bir çok sorunun cevabını almış olacağız.

Herkese iyi forumlar…

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2016 21:21 
Site Yöneticisi

Resim

Daha önce sizlere bilgisini verdiğimiz,ancak bir türlü paylaşamadığımız Türkiye'deki 2016 Euro 6 Mercedes-Benz Travego 15'lerin listesini geçte olsa sunalım.Araçlar ve listeyle alakalı kısa bir özet geçmek gerekirse listede toplam 168 araç bulunmaktadır.Bunlardan 11 araç lansman ve fuar aracı olma özelliği taşımaktadır.(Lansman 7,Fuar 4) Bu araçların tamamı listede bulunmaktadır,ancak sadece lansmanda sunulan beyaz aracın hangi firma tarafından alındığını bilmemekteyiz.Bu araç dışında lansman ve fuar aracı olan 10 aracın da rengi ve firması listede bulunmaktadır.Gözlemleyebildiğimiz kadarıyla deri koltuklu tek Travego yine lansman araçlarından şuan turizm taşımacılığı yapmakta olan 34 GT 6394 plakalı mavi renge sahip Travego'dur.Firmasını veya kurumunu bildiğimiz 3 aracın plaka bilgisine henüz erişemedik,ancak bunları da şimdilik plakasız olarak listeye ekledik.İlk firma veya el değiştiren Travego ise 20 H 0220 plakalı ilk firması Pamukkale,şimdiki firması ise Ben Turizm olan araçtır.Bir ara internette ilanı bulunan Esadaş'ta çalışan 25 FC 555 plakalı Travego ise el değiştirmiş bile olsa halen Esadaş'ta çalışmaktadır.Aracın tam olarak el değiştirip değişmediğini bilmemekteyiz.Ancak firma veya el değiştiren ilk Travego 20 H 0220 dediğimiz için,bu bilgide bir yanlışlık olmaması adına 25 FC 555 plakalı aracıda unutanlara hatırlatmak,bilmeyenlere de bilgi vermek adına ekleyelim.Ek olarak filosunda en çok 2016 Travego bulunan firma Vangölü Turizm'dir.Son olarak ise aldığımız ve edindiğimiz bilgiler doğrultusunda da bazı Travego siparişlerinin iptal edildiği ve özellikle 2+1 otobüs furyasının yaygınlaşması ve Travego'nun orjinal olarak 2+1 çıkmamasından olsa gerek araca ilk günkü talebin olmadığını belirtelim.Bu doğrultu da listede eksik araçlar olması muhtemeldir.Elimizden geldiği kadar yollarımızda boy gösteren 2016 Travego'ları sizler için bir listede topladık.Hiç bir yerde bulamayacağınız bu listeyi tüm Travego severlere ve sektör takipçilerine hediye ediyoruz... ;)

44 BL 444 Malatya MedineTurizm
34 KM 0053 Katırcıoğlu
60 KV 800 Erbaa Seyahat - Lansman araçlarından (Yeşil Renk)
34 GT 6394 Glorius DMC -Lansman araçlarından (Mavi Renk) Şuana kadar gördüğümüz tek deri koltuklu 2016 Travego.
34 CDE 37 Cide Aslan - Mavi Renk
34 GLK 37 Cideliler - Kırmızı Renk
42 KONYASPOR 001 Atiker Konyaspor - Siyah-Yeşil kaplamalı
Best Van Tur
Türkiye A Milli Futbol Takımı - Kırmızı kaplamalı
Çorum Belediyesi
34 FA 3482 Yeni Midyat
60 BF 660 Tokat Seyahat
53 DU 484 Sahil Seyahat
20 H 0220 Ben Turizm - Araç 4 aylıkken satılmıştır.İlk firması Pamukkale Turizm.
59 DJ 333 İstanbul Seyahat - Seri üretim olarak üretilen İlk 2016 Travego.(Siyah Renk)
59 DM 252 İstanbul Seyahat - Kırmızı Renk
05 BB 540 Lüks Amasya İtimat - Comvex 2016 Fuar Araçlarından (Yeşil Renk)
05 BB 579 Lüks Amasya İtimat
60 NU 333 Niksarkale - Comvex 2016 Fuar Araçlarından (Kahverengi)
60 NU 444 Niksarkale
16 SEY 33 Çanakkale Truva Turizm
34 RB 1948 Çanakkale Truva Turizm
06 ZBZ 84 Çağdaş Güven Turizm
06 ZDZ 08 Çağdaş Güven Turizm
21 AR 444 Öz Diyarbakır
21 AR 777 Öz Diyarbakır
42 BAL 88 Özkaymak
42 BC 878 Özkaymak
34 MKG 10 Kamil Koç
34 MKG 35 Kamil Koç
74 DH 444 Kamil Koç
54 BR 461 Vib Turizm
54 KH 354 Vib Turizm
54 KN 754 Vib Turizm
31 AVZ 72 Has Turizm
31 AVZ 73 Has Turizm
31 HG 638 Has Turizm
31 HG 639 Has Turizm
63 AJ 565 Urfa Hassoy - Lansman araçlarından (Gri Renk)
63 AJ 575 Urfa Hassoy - Lansman araçlarından (Pembe Renk)
63 AS 082 Urfa Hassoy
63 BA 050 Urfa Hassoy
63 BA 060 Urfa Hassoy
21 BJ 666 Özlem Diyarbakır
21 BJ 777 Özlem Diyarbakır
21 BM 585 Özlem Diyarbakır
21 BN 150 Özlem Diyarbakır
21 BN 733 Özlem Diyarbakır
21 EC 888 Özlem Diyarbakır - Mavi Renk
32 FG 118 Isparta Petrol Turizm
32 FG 480 Isparta Petrol Turizm
32 FG 498 Isparta Petrol Turizm
32 FG 601 Isparta Petrol Turizm
32 FJ 599 Isparta Petrol Turizm
32 FJ 651 Isparta Petrol Turizm
32 FJ 653 Isparta Petrol Turizm
23 AH 327 Elazığ Murat Turizm
23 BG 317 Elazığ Murat Turizm
23 BK 023 Elazığ Murat Turizm
23 BK 025 Elazığ Murat Turizm
23 BK 026 Elazığ Murat Turizm
23 BK 027 Elazığ Murat Turizm
23 BK 028 Elazığ Murat Turizm
72 AC 800 Lüks Batman - Comvex 2016 Fuar Araçlarından (Beyaz Renk)
72 AE 777 Lüks Batman
72 AN 400 Lüks Batman - Lansman araçlarından (Kırmızı Renk)
72 DN 056 Lüks Batman
72 DT 666 Lüks Batman - Lansman araçlarından (Kahverengi)
72 DU 333 Lüks Batman
72 DY 500 Lüks Batman
72 DZ 900 Lüks Batman
72 EF 333 Lüks Batman
72 EF 700 Lüks Batman - Comvex 2016 Fuar Araçlarından (Mavi Renk)
69 AB 327 Lüks Bayburt Seyahat
69 AB 328 Lüks Bayburt Seyahat
69 AG 428 Lüks Bayburt Seyahat
69 AG 429 Lüks Bayburt Seyahat
69 AG 438 Lüks Bayburt Seyahat
69 AG 439 Lüks Bayburt Seyahat
69 AG 440 Lüks Bayburt Seyahat
69 AG 441 Lüks Bayburt Seyahat
69 AG 442 Lüks Bayburt Seyahat
69 AG 443 Lüks Bayburt Seyahat
34 BH 0204 Siirt Petrol Turizm
34 BH 0209 Siirt Petrol Turizm
34 BH 0233 Siirt Petrol Turizm
34 FM 5683 Siirt Petrol Turizm
34 FM 5684 Siirt Petrol Turizm
34 FM 5690 Siirt Petrol Turizm
34 FM 5693 Siirt Petrol Turizm
34 FM 8225 Siirt Petrol Turizm
34 FM 8235 Siirt Petrol Turizm
34 FM 8256 Siirt Petrol Turizm
34 FM 8281 Siirt Petrol Turizm
05 AN 212 Mis Amasya Tur
05 AT 066 Mis Amasya Tur
05 AT 177 Mis Amasya Tur
05 AT 250 Mis Amasya Tur
05 AT 763 Mis Amasya Tur
05 AT 896 Mis Amasya Tur
05 AT 957 Mis Amasya Tur
05 AT 958 Mis Amasya Tur
05 AT 988 Mis Amasya Tur
05 AY 999 Mis Amasya Tur
05 BB 444 Mis Amasya Tur
05 BB 445 Mis Amasya Tur
05 BB 446 Mis Amasya Tur
05 BB 500 Mis Amasya Tur
05 DE 124 Mis Amasya Tur
05 ET 333 Mis Amasya Tur
25 FC 555 Esadaş
34 EG 0507 Esadaş
34 EG 0508 Esadaş
34 EG 0509 Esadaş
34 EG 0510 Esadaş
34 EG 0511 Esadaş
34 EG 0512 Esadaş
34 EG 0513 Esadaş
34 EG 0514 Esadaş
34 EG 0971 Esadaş
34 EG 0972 Esadaş
34 EG 0973 Esadaş
34 EG 0975 Esadaş
34 EG 0976 Esadaş
34 EG 0977 Esadaş
34 FA 5712 Esadaş
34 FA 2693 Vangölü
34 FA 2698 Vangölü
34 FA 2764 Vangölü
34 FA 2969 Vangölü
34 FA 2971 Vangölü
34 FA 2990 Vangölü
34 FA 4526 Vangölü
34 FA 4538 Vangölü
34 FA 5618 Vangölü
34 FA 5627 Vangölü
34 FA 5651 Vangölü
34 FA 5652 Vangölü
34 FA 6945 Vangölü
34 FA 7526 Vangölü
34 FA 7538 Vangölü
34 FA 7547 Vangölü
34 FA 7553 Vangölü
34 FA 8035 Vangölü
34 FA 8041 Vangölü
34 FA 8365 Vangölü
34 FA 8366 Vangölü
34 FA 8745 Vangölü
34 FA 8756 Vangölü
34 FA 8758 Vangölü
34 FA 8798 Vangölü
34 FA 8808 Vangölü
34 YK 0196 Vangölü
34 YK 0210 Vangölü
34 YK 0219 Vangölü
34 YK 0241 Vangölü
34 YK 0334 Vangölü
34 YK 0335 Vangölü
34 YK 0485 Vangölü
34 YK 0496 Vangölü
34 YK 0806 Vangölü
34 YK 0810 Vangölü
34 YK 0814 Vangölü
34 YK 1619 Vangölü
34 YK 3898 Vangölü
34 YK 3899 Vangölü
34 YK 3902 Vangölü
34 YK 3904 Vangölü

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 08 Eyl 2016 01:46 

Alıntı:
Bu araçların tamamı listede bulunmaktadır,ancak sadece lansmanda sunulan beyaz aracın hangi firma tarafından alındığını bilmemekteyiz.

34 KM 0053 plakalı Katırcıoğlu'ya ait yeni travego lansmandaki beyaz travegodur.Dikkat ederseniz lansmanda sunulan araçların kuşakları aracın birinci bagaj kapağından başlamakta.Diğer araçlar ve comvex te sunulanlarda ise ikinci bagaj kapağından başlıyor.Buna dayanarak 34 KM 0053 plakalı bu beyaz travegonunda lansman aracı olduğunu düşünmekteyim.

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 08 Eyl 2016 21:54 
Site Yöneticisi

Tespitiniz doğru olabilir.Bende 53 DU 484 Sahil Seyahat ve 34 KM 0053 Katırcıoğlu arasında kalmıştım.Net bir bilgi sahibi olmadığımız ve kesinen yazamadığımız için yukarıda belirttim.Teşekkür ederiz. ;)

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

MesajGönderilme zamanı: 10 Eyl 2016 02:43 

Özlem diyarbakır eksikleri var 21 bn 905 21 bn 910 21 bn 915 gibi
Toplam 14 tane olması lazım yanlış deilsen

Başa Dön
 Profil Özel mesaj gönder  

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 34 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: